BP, Siber savaş karşısında kişisel cihazları kilitliyor

BP’den ayrılmak üzere olan CIO Dana Deasy, siber tehdidin “akıl almaz derecede gerçek” olduğunu belirtti.
(Çeviri : Bilge Kaya | Kaynak: Derek du Preez | Computerworld UK )

Bugünlerde petrol devi BP, siber saldırı tehditlerinin artmasının doğrudan bir sonucu olarak çalışanların esnekliği kaybolmadan kişisel bilgisayarlarını nasıl koruma altına alacağı konusunda büyük bir “iç müzakere” yapıyor. Bu hafta Barcelona’da düzenlenen Gartner Sempozyumu’nda konuşan Dana Deasy, dünya çapında gerçekleştirilen siber saldırıların %40’ının enerji sektörünü hedef aldığını ve durumun gün geçtikçe daha da kötüye gittiğini söyledi.

Deasy, “Gerçek zamanlı olarak kendimizi bütünüyle yenilediğimizi düşünelim – kötü adamları dışarıda tutmak istediğiniz bir dünyaya doğru ilerlerken, kötü adamlar içeriye girerse ne olur ve oyun planları nedir? Neredeyse organizasyonunuzu savaş sanatı ile ilgili düşünmek üzerine kurmak zorundasınız çünkü farklı bir dünyada farklı bir düşmanın üstesinden gelmeye çalışıyorsunuz.”

Deasy, karşı karşıya kaldıkları tehditlerin “akıl almaz derecede gerçek” olduğunu belirterek, saldırıların hem organize suç örgütlerinden hem de devlet destekli kaynaklardan geldiğini, ancak bunlardan ikincisinin – yani devlet destekli saldırıların – gerçekten endişe verici olduğunu söyledi.

Deasy: “Asıl endişe verici olan devlet destekli saldırılardır, çünkü devletler doğaları gereği size bugün ya da yarın zarar vermekle ilgilenmezler, size gelecekte bir gün zarar verebilecekleri ihtimaliyle ilgilenirler. Orada olduklarını bilmenizi bile istemezler

“İnanılmaz ölçüde iyi organize olmuş ve oldukça sofistike – onlarca, binlerce – düşmanla mücadele ediyorsunuz ve her zaman arkalarında neyin olduğunu anlayamayabiliyorsunuz.”

Fakat Deasy, tüm bunların BP’nin “büyük düşünce” anlayışını değiştirmediğini ve inovasyonunu durdurmadığını, sadece kişisel cihazların sıkıca korunması konusunun iç tartışmaya yol açtığını üstüne basarak belirtti.

“Başka seçeneğimiz yok fakat kişisel bilgisayarların ortaya çıktığı dönem düşünüldüğünde insanların bilgisayarlarıyla yapabileceklerini kısıtlamak biraz ironik. Zaten ortaya çıkış amacı kişisel olmasıydı.”

“Kişisel bilgisayarları koruma altına alarak esnekliği ortadan kaldırıyorsunuz. Mesele insanların işlerini yapmaları için gereken esneklik ve özgürlük ile şirketinizi korumak arasındaki inanılmaz zor dengeyi sağlamak. Bu her gün üzerinde çalışmak zorunda olduğumuz bir şey.”

Son olarak Deasy, BP’deki döneminde siber risk yönetimine gün geçtikçe daha çok odaklandıklarını, mesaisinin %20’sini ciddi bir krizin olası sonuçlarını değerlendirmeye ayırdığını söyledi.

“Eğer altı yıl önce bana risk ve kriz yönetimine endişelenmek için harcayacağım zamanı sorsaydınız, size yıllık masa başı çalışmaları, çeyreklik risk değerlendirmeleri ve belki de ekibinizle biraz zorlanmak olarak ifade ederdim.”

“Günümüzde risk yönetimi ajandanızın büyük bir parçasını oluşturuyor, bugün vaktimin %20’sini bir takım risklerle mücadele etmeye çalışarak geçiriyorum – hükümet tartışmalarında, yönetim kurulu tartışmalarında, üst düzey yönetici tartışmalarında, takım içi tartışmalarda sürekli hangi kriz yönetiminin nasıl olacağı, felaket yönetiminin nasıl yapılacağı ve bu bilinmeyen dünyada nasıl oynanacağı üzerinde çalışıyoruz.

Deasy, kısa bir zaman önce BP’den ayrılacağını ve yine CIO olarak JP Morgan’a katılacağı, boşalan CIO koltuğuna ise hali hazırda BP’de Rafine ve Pazarlama birimi başkan yardımcısı olan Mike Gibbs’in getirileceği açıklanmıştı.

Leave a Reply